... skanery 3D  
 
 

Skanery 3D



Skaner VI-9i
Na początek

VI-9i jest stosowany w:

  • Inżynierii rewersyjnej i CAE/CAD;
  • Wzornictwie mechanicznym i przemysłowym;
  • Kontroli i weryfikacji części i form;
  • Tworzeniu makiet cyfrowych;
  • Szybkim prototypowaniu.

Najważniejsze zalety:
  • dane 3D;
  • kolorowy obraz;
  • szybkość 0,3 sekundy w trybie FAST i 2,5 sekundy w trybie FINE;
  • dokładność 0,05 mm po każdej osi;
  • zawansowana technologia wymiennych obiektywów. Trzy obiektywy (TELE: f=25 mm, MIDDLE f=14 mm, WIDE f=8 mm) są wyposażeniem standardowym i można je zmieniać w zależności od wymiarów obiektu i odległości do niego;
  • zakres skanowania od 110/80/40 mm, aż do 1200/900/750 mm;
  • oprogramowanie Polygon Editing Software (wyposażenie standardowe)umożliwia automatyczny zapis danych, ich odtworzenie oraz konwersję do innych formatów: DXF, Wavefront, SOFTIMAGE, VRML, OpenInventor, ASCII i STL;
  • niewielki i przenośny;
  • obrotowy stolik - ułatwia wykonywanie wielokrotnych skanów niewielkich przedmiotów i łączenie ich w pełne modele przestrzenne, za pomocą dołączonego oprogramowania (możliwość sterowania obrotowym stolikiem).
Zbieranie danych trwa tylko 0,3 sekundy, zaś dokładność jest dwa razy lepsza niż w modelu VI-900, co pozwala na różnorodne zastosowanie skanera. Dodatkowo, stosując wydajne oprogramowanie Polygon Editing Software, można automatycznie rejestrować i scalać fragmenty obrazu 3D, uchwycone pod różnym kątem.

Podstawowe dane techniczne:
Typ Laserowy pasmowy miernik odległości
Obiektywy 3 wymienne obiektywy:
Tele f = 25.5 mm
Middle f = 14.5 mm
Wide f = 8.0 mm
Ostrość Auto focus
Odległość od obiektu 0.6 m-1.2 m
Pole pomiaru (x,y) 110 mm × 80 mm × 40 mm do 1200 mm × 900 mm × 750 mm
Rozdzielczość x,y,z 640 x 480 punktów
640 x 480 pikseli w kolorze
Rozdzielczość geometryczna x = 0.17 mm, y = 0.17 mm, z = 0.047 mm
Czas skanowania 0.3 - 2.5 s
Rozmiar pliku danych 1.6 MB - 2.4 MB
Wyświetlacz LCD 5.7 cali kolorowy TFT LCD
Karta pamięci 128 MB Compact Flash Memory Card + Adapter
Interface SCSI
Laser 690 nm, IEC825, Class-2
Metoda skanowania laserowego Wysokowydajne lustro galwaniczne
Warunki oświetlenia < 500 lux
Zasilanie AC 110 - 240 V
Waga 11 kg
Wymiary 210 mm x 420 mm x 326 mm
Temperatura pracy 10 - 35 C, <65%RH/no condensation>

Wymagania systemowe
  • System operacyjny Windows NT4.0 (Service Pack 6 lub wyższy)
  • Windows 2000 (Service Pack 2 lub wyższy)
  • CPU Pentium III lub lepszy
  • Pamięć operacyjna 512 MB lub więcej (zalecane 1024 MB lub więcej)
  • Monitor 800 x 600 lub więcej
  • Karta grafiki 3Dlabs OXYGEN GVX1 (zalecana*)
  • Złącze SCSI, karta SCSI Adaptec (wymagana biblioteka ASPI Adaptec)
  • Napęd CD-ROM
*Karta grafiki musi obsługiwać OpenGL

Dane techniczne i systemowe oparte są na najnowszych informacjach dostępnych w momencie tworzenia strony i mogą ulec zmianie.



Najważniejsze informacje
Na początek
   Bez względu na to, czy produkujemy zabawki, sprzęt sportowy, czy obudowy telewizorów, aby sprostać konkurencji, musimy stale nadążać za oczekiwaniami klientów. Proces produkcyjny musi być coraz krótszy, a projekty coraz szybciej opracowywane, bardziej zróżnicowane i dostosowane do indywidualnych zamówień. Dlatego stale rosnącym zainteresowaniem działów projektowych cieszą się digitizery 3D, umożliwiające szybkie i bezkontaktowe tworzenie komputerowych, trójwymiarowych modeli dowolnych rzeczywistych przedmiotów. Digitalizacja stanowi pierwsze ogniwo w łańcuchu projektowania i szybkiego prototypowania w technice CAD/CAM. W dalszych etapach trójwymiarowe dane mogą być edytowane, a na ich podstawie można stworzyć fizyczną kopię przedmiotu lub prototyp całkiem nowego detalu. Digitalizacja 3D wykorzystywana jest także w ostatnim etapie produkcji, czyli w kontroli jakości - gdy niezbędne jest sprawdzenie czy wymiary gotowego wyrobu mieszczą się w założonej tolerancji lub czy elementy konstrukcji zostały prawidłowo złożone w całość.

   Koncern Konica Minolta znany jest ze znakomitych mierników barwy i światła oraz sprzętu fotograficznego i biurowego. Dzięki ogromnemu doświadczeniu w konstruowaniu precyzyjnych urządzeń optycznych, Konica Minolta z powodzeniem rozwija rodzinę nowoczesnych digitizerów 3D. Urządzenia te wykorzystują zasadę laserowej triangulacji. Digitalizowany obszar jest najpierw skanowany linią światła laserowego, której przebieg śledzi kamerę cyfrową. Na podstawie analizy zakrzywienia linii na powierzchni badanego przedmiotu tworzony jest model przestrzenny. Ale to jeszcze nie wszystko. Po zebraniu danych przestrzennych, kamera cyfrowa rejestruje także barwny obraz przedmiotu, który wykorzystujemy do nałożenia na przestrzenny model jako teksturę. Ponadto można przedmiot zeskanować z kilku stron i połączyć skany w jeden pełny model przestrzenny w naturalnych barwach. Ogromną zaletą digitizerów laserowych jest szybkość skanowania. Urządzenia Konica Minolta potrafią zeskanować obiekt w czasie krótszym niż jedna sekunda.

   Digitizery Konica Minolta wyposażone są w ciekłokrystaliczne wizjery, podobnie jak cyfrowe aparaty fotograficzne. Dlatego ich obsługa jest niezwykle prosta - wystarczy wycelować w przedmiot i wcisnąć przycisk. W wyniku skanowania powstaje mapa powierzchni przedmiotu, zawierająca ponad 300 tysięcy punktów, połączonych w siatkę wielokątów. Dalsze przetwarzanie danych może być prowadzone na komputerze klasy PC przy użyciu specjalnego oprogramowania lub pakietów typu CAD.

   Najnowszy model digitizera Konica Minolta VI-9i skanuje w trzech wymiarach z niespotykaną dotąd dokładnością 0,05 mm. Został on stworzony z myślą o precyzyjnych zastosowaniach przemysłowych i naukowych. Inny model - VI-910 jest z kolei zdolny do samodzielnej pracy bez podłączania do komputera, ponieważ wyposażony jest w kieszeń kart pamięci Compact Flash.
Dzięki wymiennym obiektywom możliwości zastosowania digitizerów Konica Minolta są ogromne. Trzy obiektywy umożliwiają precyzyjne digitalizowanie obiektów o wymiarach od 110/80/40 mm, aż do 1200/900/750 mm. Co więcej, technika sklejania częściowych skanów umożliwia digitalizację większych obiektów, a nawet archiwizowanie całych elewacji zabytkowych budynków. Digitizer VI-9i można połączyć ze specjalnym systemem fotogramometrycznym, ułatwiającym szybką i precyzyjną kontrolę wymiarów np. karoserii samochodowych.

   Podsumowując, digitizery laserowe są urządzeniami jeszcze stosunkowo mało znanymi, ale posiadającymi ogromne możliwości potencjalnych zastosowań. Dlatego w najbliższych latach spodziewane jest stopniowe upowszechnienie ich stosowania w wielu dziedzinach przemysłu, nauki, medycyny, a także sztuki.


autor Paweł Zdrojewski